Praca w Holandii a rozliczenie w Polsce. Jeśli jesteś polskim rezydentem podatkowym, Twój ośrodek interesów życiowych czyli miejsce zamieszkania jest w Polsce, masz w tutaj rodzinę lub spędzasz więcej niż 183 dni w roku, to masz obowiązek złożenia zeznania podatkowego z dochodów osiągniętych za granicą także w Polsce.
W Polsce obowiązuje wtedy zasada nieograniczonego obowiązku podatkowego – oznacza to, że musisz zgłosić wszystkie swoje dochody, niezależnie od tego, gdzie dochód uzyskany został. A więc także dochodów z Holandii (i każdego innego kraju) pochodzą ze stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy, z działalności wykonywanej osobiście, z działalności gospodarczej itp. w danym roku podatkowym powinno być ujęte w polskiej deklaracji podatkowej PIT 36/ ZG i przesłane do urzędu skarbowego
Jeśli chcesz skorzystać z ulg podatkowych, konieczne jest wykazanie, że 90% twojego dochodu pochodziło z Holandii. W tym celu przedstawia się zaświadczenie o wszystkich dochodach.
Jesteś polskim rezydentem podatkowym, centrum interesów osobistych jest w Polsce, podlegasz nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, ale na terenie Polski nie uzyskałeś dochodu, to w Polskim Urzędzie Skarbowym musisz złożyć zeznanie podatkowe tzw. rozliczenie zerowe dla celów podatkowych.
Jeśli w Polsce jesteś tzw. nierezydentem, wówczas rozliczasz się z urzędem skarbowym tylko z dochodów osiąganych w Polsce . Podlegasz wtedy tzw. ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.
Uzyskałeś dochody z Holandii? Szukasz szybkiej i łatwej metody rozliczenia? Skorzystaj z platformy TimeTax Online! Dzięki niej w prosty sposób złożysz zeznanie w Polsce, w Holandii, a nawet uzyskasz zaświadczenie o dochodach!
Sprawdź szczegóły klikając:

Pomiędzy Polską a Holandią obowiązuje umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania. Zapisy w tej umowie zobowiązują aby polski rezydent podatkowy dokonał rozliczenie dochodów z Holandii również w deklaracji podatkowej do polskiego urzędu skarbowego.
Z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Holandią wynikają kwestie regulujące zasady opodatkowania dochodów uzyskanych przez osoby fizyczne i prawne mieszkające w jednym z tych krajów i uzyskujących dochody w drugim. Ma to na celu zapobieganie sytuacji o unikaniu podwójnego opodatkowania, w której dochody opodatkowane podlegają opodatkowaniu zarówno w Polsce, jak i w Holandii. W tym celu należy skorzystać wykonując rozliczenie podatku w deklaracji podatkowej z załącznika ZG na dzień wypłaty wynagrodzenia.
Uwzględnij dochód z Holandii w zeznaniu PIT
Dochód uzyskany w Holandii należy przeliczyć. Przeliczenia dokonuje się na złote polskie (PLN). W tym celu stosuje się średni kurs waluty Narodowego Banku Polskiego (NBP) z dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania wynagrodzenia holenderskiego. Dochód uzyskany w Holandii powinien zostać uwzględniony w odpowiedniej rubryce formularza PIT-36. Sumuje się go z dochodami uzyskanymi w Polsce i obliczasz podatek według polskich stawek podatkowych (skali podatkowej). Pozostałe pozycje deklaracji wypełnia się jak przy standardowej deklaracji podatkowej składanej w Polsce.

Ograniczenie ulgi abolicyjnej
W przypadku dochodów osiąganych w Holandii przez rezydenta podatkowego w Polsce, obowiązują przepisy umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Holandią. W tym kontekście może mieć zastosowanie metoda tzw. ulgi abolicyjnej oraz metoda unikania podwójnego opodatkowania.
Ulga abolicyjna w Polsce pozwala na zmniejszenie podatku należnego w Polsce od dochodów zagranicznych. Dotyczy to sytuacji, w której dochód podlega opodatkowaniu za granicą, a w Polsce obowiązuje metoda proporcjonalnego odliczenia. Metoda ta oznacza, że:
- Dochód uzyskany za granicą jest sumowany z dochodem uzyskanym w Polsce i na tej podstawie oblicza się podatek według polskiej stawki podatku
- Od obliczonego podatku z Holandii odejmuje się podatek zapłacony za granicą ale tylko do wysokości podatku, jaki przypadałby na ten dochód w Polsce.
Ulga abolicyjna ma na celu zniwelowanie różnicy podatkowej, tak aby podatek w Polsce nie przekroczył tego, co zapłacono w Holandii. Jednakże od 2021 roku ulga abolicyjna została ograniczona, a odliczenie może wynieść maksymalnie 1360 zł rocznie.
W skrócie, ulga abolicyjna ma pomóc osobom pracującym za granicą uniknąć podwójnego opodatkowania dochodów, jednak z ograniczonym odliczeniem od 2021 roku. Ostateczne rozliczenie podatku powinno odbywać się na podstawie polskich przepisów podatkowych oraz uwzględniać szczegóły zawarte w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Holandią. W takich przypadkach warto skonsultować się z doradcą podatkowym, aby uzyskać precyzyjne informacje na temat rozliczeń podatkowych i dostępnych ulg.

Czym skutkuje nie wykazanie holenderskich dochodów w zeznaniu w Polsce?
Brak złożonego zeznania podatkowego w Polsce najprawdopodobniej uniemożliwi podatnikowi zdobycie zaświadczenia o dochodach. Dokumentu tego przeważnie wymaga Belasting (holenderski urząd skarbowy) przy rozliczeniu podatku w Niderlandach. Wspomniane zaświadczenie potwierdza bowiem czy podatnik posiada na terenie Holandii prawo do ulg podatkowych tj. czy 90% jego dochodu globalnego w roku podatkowym było uzyskanych ze stosunku pracy na terenie Holandii. Jeżeli potwierdzimy że ulgi nam przysługują – wynik rozliczenia w Holandii będzie o wiele korzystniejszy.
Nie wykazanie dochodów z Holandii to także proszenie się o kłopoty. Nie dość, że urzędnik może nie chcieć opieczętować zaświadczenia o dochodach, to również może wezwać podatnika do złożenia korekty zeznania PIT, a nawet nałożyć na niego karę za zatajenie danych. Wówczas należy niezwłocznie złożyć korektę rozliczenia podatkowego i ustosunkować się do wezwania z fiskusa.
Pamiętaj! Zarówno urząd Holenderski jak i Polski do 5 lat może “wrócić” do rozliczenia. Dzieje się tak kiedy podczas wymiany informacji podatkowych na terenie Unii Europejskiej jeden urząd poinformuje drugi o dochodach jakie zostały wykazane (lub nie wykazane) w odpowiednim Urzędzie Skarbowym. Opisujemy ten proces w artykule Czy holenderski urząd skarbowy informuje polski? Zachowuj zatem wszystkie swoje dokumenty podatkowe!
TimeTax kod rabatowy

Kliknij tutaj i odbierz swój rabat 20%
Twój kod rabatowy:TTBLOG20
Jak skorzystać?
formularz do rozliczenia
Dodatkowo, regularnie oferujemy promocje, które pozwalają zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt procent wartości usługi rozliczenia podatku z zagranicy. Wśród nich znajdują się czasowe kody rabatowe, dostępne na naszych mediach społecznościowych (Facebook TimeTax i Instagram TimeTax), które warto śledzić, zwłaszcza w sezonach rozliczeniowych (styczeń–kwiecień) oraz podczas akcji promocyjnych, takich jak Black Friday. Kody są ważne przez kilka dni lub tygodni, mają ograniczoną liczbę użyć, więc warto działać szybko.
Dodatkowo, osoby biorące udział w programie POLECAJ I ZARABIAJ otrzymują kod rabatowy 15% do dalszego udostępniania i zarabiają 50 zł za każde rozliczenie z ich kodem.
Nasi lojalni klienci, którzy korzystają z usług od minimum trzech lat, mogą skorzystać z gwarantowanej zniżki, która obejmuje usługi realizowane osobiście w Punktach Obsługi Klienta.
Zniżki te jednak się nie sumują.

TimeTax – profesjonalna pomoc w rozliczeniu podatku
Zastanawiasz się czy składać zeznanie w Niderlandach? Rozliczenie podatku z Holandii najczęściej skutkuje sporym zwrotem. Już teraz sprawdź jakiej decyzji z holenderskiego urzędu skarbowego możesz się spodziewać. Pomoże Ci w tym bezpłatny kalkulator zwrotu podatku z Holandii. Skorzystaj z niego i… podejmij najlepszą dla siebie decyzję! W TimeTax formalności zrealizujemy za Ciebie. Po Twojej stronie zostanie jedynie czekanie na list z Belastingdienst.
Masz pytania? Dręczą Cię wątpliwości? Skonsultuj się z naszymi specjalistami telefonicznie 774 455 030 lub mailowo [email protected].
Osobom pracującym w Holandii proponujemy podobne wpisy:
- Jakie dokumenty są potrzebne do rozliczenia podatku z Holandii
- Czy można wyrobić numer BSN w Holandii dla partnera?
- Ile wynosi zwrot podatku z Holandii?
- Kiedy dostanę zwrot podatku z Holandii?
- W jaki sposób odbiorę swój zwrot podatku z Holandii?
- Czy mogę złożyć korektę rozliczenia podatkowego w Holandii?
- Jakie koszty mogę odliczyć od podatku w Holandii?
- Jakie ulgi mogę odliczyć rozliczając podatek w Holandii?
- Jak odzyskać Jarograf z Holandii?
- Za jakie lata mogę dostać zwrot podatku z Holandii?
- Czy rozliczając podatek z Holandii muszę wykazać dochody z innych krajów?
- Jakie znaczenie ma meldunek w Holandii?
- Kto ma obowiązek rozliczenia podatku z Holandii?
- Ulga abolicyjna w Holandii 2024/2025 – jak wygląda?
- Czy muszę wykazywać dzieci starając się o zwrot podatku z Holandii?
- Ile kosztuje rozliczenie podatku z Holandii? Koszt rozliczenia Jarografu
- Kiedy skorzystam z pełnej ulgi podatkowej w Holandii?
- Do kiedy muszę rozliczyć się w Holandii?
- Ile wynosi rozłąkowe w Holandii?
- Kiedy mogę rozliczyć się wspólnie małżonkiem w Holandii?
- Zaświadczenie o dochodach Holandia 2024/2025
- Jaki okres obejmuje rok podatkowy w Holandii?
- Podwójne opodatkowanie

0 komentarzy