Austria, malowniczy kraj Alp, jest nie tylko znana z pięknych krajobrazów, ale także z bogatego dziedzictwa kulturowego i tradycji. Jednym z fascynujących aspektów austriackiej kultury są ich święta i dni wolne, które odzwierciedlają zarówno religijne, jak i historyczne znaczenie. W tym artykule odkryjemy kilka najważniejszych austriackich świąt i dni wolnych oraz ich kulturowe znaczenie.
Nowy Rok (Neujahrstag) – 1 stycznia
Rok zaczyna się w Austrii radosnym nastrojem. Wiele osób udaje się na imprezy sylwestrowe w ostatnią noc roku, a następnego dnia celebruje Nowy Rok. Obchody towarzyszą wspólnym posiłkom, spacerom i wyjątkowym występom artystycznym. W Wiedniu można przywitać Nowy Rok jeżdżąc po Wiedniu zrekonstruowanym pociągiem, którym jeździł sam cesarz Franciszek Józef. Tego dnia Austriacy życzą sobie “Prosti Neujahr”.
Dzień Trzech Króli (Heilige Drei Könige) – 6 stycznia
Ten dzień jest ważnym świętem religijnym w Austrii. Święto Trzech Króli jest uznawane również za święto państwowe, zatem jest to dzień wolny od pracy. Co więcej Austriacy nie pracują przez cały okres świąteczny – mają urlop od Wigilii do 6 stycznia. Obchodzony jest jako pamiątka przybycia Trzech Króli do Betlejem. W niektórych regionach organizowane są tradycyjne procesje i przedstawienia związane z tą historią. Tradycyjnie błogosławi się kadzidłem pokoje w domach i miejscach pracy.
Wielkanoc (Ostern)
Podobnie jak w wielu innych krajach, Wielkanoc jest obchodzona w Austrii z głębokim religijnym znaczeniem. Wielkanocne jarmarki, kolorowe pisanki i tradycyjne potrawy są nieodzowną częścią świątecznych obchodów. Austriacy rozpoczynają wolne od pracy w Wielki Piątek. Zgodnie ze zwyczajem w Wielki Piątek nie odwiedza się miejsc rozrywki i spotkań towarzyskich, ma to na celu skupienie się i pozostanie w ciszy. Tego dnia spożycie pokarmów ogranicza się do minimum. Austriacy w Poniedziałek Wielkanocny wspominają wędrówkę apostołów do Emaus (w trakcie, której uczniowie spotkali Jezusa i nie poznali go). Po świątecznym śniadaniu wybierają się na długi spacer po górach.
Święto Pracy (Staats Feiertag) – 1 maja
Jest to Święto Państwowe, które świętuje się wraz ze Świętem Pracy. To dzień, w którym ludzie w Austrii oddają hołd pracującym. Jest to dzień wolny od pracy w Austrii, jednak mieszkańcy Austrii zazwyczaj nie obchodzą go w wyjątkowy sposób. Dużo więcej dzieje się na wsiach niż w miastach. Kultywują tam tradycję “Maibaum”. To drewniany słup wyrzeźbiony z klonu, brzozy lub głogu. Ozdabiany jest wieńcową koroną, barwnymi girlandami, estetycznym papierem lub zielonymi gałązkami.
Dzień Wniebowstąpienia (Christi Himmelfahrt) – 18 maja
W Austrii i innych krajach niemieckojęzycznych Wniebowstąpienie jest świętem państwowym. Jest to dzień, w którym wspomina się moment wstąpienia Pana Jezusa do nieba, zakończenie jego ziemskiej działalności i powrót do Ojca. Charakterystycznym elementem tego święta w Austrii jest tradycja dnia błagalnych (Bitttage). Na wsiach i w mniejszych miejscowościach na trzy dni przed świętem Wniebowstąpienia odbywają się procesje prowadzone polnymi drogami. Wierni modlą się o urodzaje i dobre plony.
Twój kod rabatowy:TTBLOG20
Jak skorzystać?
formularz do rozliczenia
Zielone Świątki - Święto Zesłania Ducha Świętego (Pfingstmontag) - 29 maja
Święto to jest inaczej nazywane Pięćdziesiątnicą. Jest to święto, w którym wspomina się otrzymanie przez apostołów Ducha Świętego. Zielone Świątki są dniem ustawowo wolnym od prac w Austrii.
Boże Ciało (Fronleichnam)
Ten ruchomy katolicki święty dzień jest obchodzony w czwartek po Zesłaniu Ducha Świętego. To święto kościelne jest dniem ustawowo wolnym od pracy w całym kraju. Kluczowym wydarzeniem w dzień Bożego Ciała jest procesja, czyli uroczysty przechód z monstrancją, w której znajduje się Przenajświętszy Sakrament. Za pomocą gałązek, obrazów i wstęg dekoruje się drogi, którymi przechodzi procesja. Można również zobaczyć drogi usłane płatkami kwiatów - na podobieństwo polskiego zwyczaju sypania kwiatków przez dziewczynki. W Austrii praktykuje się również procesje konne (zamiast pieszych wędrówek) oraz procesje po jeziorach.
Święto Narodowe Austrii (Nationalfeiertag) – 26 października
Austriacki Dzień Narodowy jest rocznicą podpisania deklaracji o neutralności przez kraj w 1955 roku. Świętowanie rozpoczyna się już dzień wcześniej koncertem wiedeńskim. Gościem wydarzenia jest sam prezydent, a orkiestrą każdego roku dowodzi dyrygent innej narodowości. W dniu świta instytucje kultury oferują bezpłatne wejścia. Stolica otwiera przede wyrzyskim drzwi Muzeum Historii Wojska oraz Muzeum Wiednia. Można odwiedzić najważniejsze miejsca w kraju, takie jak siedziba Parlamentu, różne ministerstwa i pałac prezydencki - Hofburg.
Dzień Wszystkich Świętych (Allerheiligen) - 1 listopada
Dzień Wszystkich Świętych jest dedykowany uczczeniu pamięci wszystkich świętych i zmarłych. Jest to dzień, w którym nawiedza się groby zmarłych. Na cmentarzach odbywają się procesje, podczas których święcone są groby, a wierni modlą się wspólnie nad nimi. Austriacy oddają tego dnia również cześć także żołnierzom poległym podczas II wojny światowej. Z tej okazji organizowane są oficjalne uroczystości.
Boże Narodzenie (Weihnachten)
Okres przedświąteczny jest pełen magii i tradycji. Tutejsze jarmarki bożonarodzeniowe (Christkindlmärkte) to nie tylko miejsce, gdzie można nabyć ręcznie wykonane prezenty i ozdoby, ale także doświadczyć wyjątkowego klimatu świąt. Austriacy świętowanie rozpoczynają 24 grudnia w Wigilię Bożego Narodzenia. Rodziny gromadzą się wtedy przy rodzinnym stole aby wspólnie zjeść kolację. Tego wieczoru na stołach króluje nadziewana gęś z czerwoną kapustą. Na stole austriackim spotkamy też tradycyjnego karpia. Prezenty pod choinkę przynosi "Christkind", symbolizujący Dzieciątko Jezus. Pracownicy dostają od pracodawców tzw. Weihnachtsheld, które dostają wraz z wypłatą. W Boże Narodzenie śpiewane są kolędy, wśród których króluje "Cicha Noc", która wywodzi się właśnie z Austrii. Są to dla Austriaków najdłuższe święta i dni wolne od pracy w roku, ponieważ wolne mają od Wigilii aż do Objawienia Pańskiego (6 stycznia).
Drugi Dzień Świąt Bożego Narodzenia (Stephanitag) – 26 grudnia
Święto to możemy spotkać również pod nazwą Dzień Świętego Szczepana. Święty Szczepan jest patronem archidiecezji wiedeńskiej. W ten dzień Austriacy mają wolne od pracy. Jest to przedłużenie świąt Bożego Narodzenia. W niektórych rejonach Austrii praktykuje się Steffaniritt. Mieszkańcy i kapłan oprowadzają konie wokół wsi, a następnie błogosławą je, by dobrze służyły właścicielom. W Górnej Austrii popularnym przysmakiem na 26 grudnia jest Storibrot. To chleb z anyżem i kminkiem.
Do innych popularnych świąt obchodzonych przez Austriaków można zaliczyć Dzień Matki (Muttertag), Dzień Ojca (Vatertag), oraz Walentynki. Nie są to dni wolne od pracy.
Zaufaj TimeTax
Nasza specjalizacja to rozliczenie podatku od dochodu uzyskanego nie tylko w Austrii. Jeżeli pracując w tym kraju potrzebujesz pomocy z rozliczeniem to polecamy się Twojej uwadze gdyż…
Rozliczenie podatku z Austrii nie zawsze trzeba, ale często warto wykonać. Nie zwlekaj i sprawdź jakiej decyzji z niemieckiego urzędu skarbowego możesz się spodziewać. Nurtuje Cię pytanie czy dostaniesz zwrot podatku z Austrii? Udostępniliśmy bezpłatny kalkulator zwrotu podatku z Austrii.
Skorzystaj z niego i… podejmij najlepszą dla siebie decyzję. Rozlicz się! Bez obaw – formalności zrealizujemy za Ciebie. Po Twojej stronie zostanie jedynie czekanie na list z urzędu.
Jednak zanim rozliczenie podatku z Austrii, pamiętaj o polskim PIT 36 ZG.
Masz pytania? Dręczą Cię wątpliwości? Skonsultuj się z naszymi specjalistami telefonicznie 774 455 030 lub mailowo pod adresem kontakt@timetax.pl
Dba o poprawność i kompletność dokumentów jakie trafiają do rozliczenia. Specjalista w kwestiach związanych z podatkiem dochodowym odprowadzanym od dochodów osiąganych w Polsce. Swoją wiedzą dzieli się na naszym blogu. Zapraszamy do lektury.
0 komentarzy